On the 10 July Building Design hosted the Architect of the Year Awards Shortlist Day.

Alongside three topical webinars, we also announced this year’s shortlist through three videos:

PART 1 OF THE SHORTLIST WAS ANNOUNCED AT 11AM ON 10 JULY: View the video here

PART 2 OF THE SHORTLIST WAS ANNOUNCED AT 2PM ON 10 JULY: View the video here

PART 3 OF THE SHORTLIST WAS ANNOUNCED AT 4PM ON 10 JULY: View the video here

2020 Shortlist

Young Architect of the Year

  • Al Jawad Pike
  • Beasley Dickson Architects
  • Bradley Van Der Straeten
  • Bureau de Change
  • DROO
  • KLA
  • Office S&M
  • Spratley & Partners

Housing Architect of the Year

  • Alison Brooks Architects
  • Conran and Partners
  • Feilden Clegg Bradley Studios
  • HTA
  • Lifschutz Davidson Sandilands
  • Morris + Company
  • Simpson Haugh
  • Stitch

Retail and Leisure Architect of the Year

  • David Morley Architects
  • Faulkner Browns
  • JM Architects
  • Lifschutz Davidson Sandilands
  • Maccreanor Lavington
  • Populous
  • Pozzoni
  • Woods Bagot

Refurbishment Architect of the Year

  • 3DReid
  • Broadway Malyan
  • Buckley Gray Yeoman
  • John Robertson Architects
  • Levitt Bernstein
  • MICA Architects
  • Spratley & Partners
  • Squire & Partners

Individual House Architect of the Year, sponsored by Duravit

  • Alison Brooks Architects
  • Alma-nac
  • Annabelle Tugby Architects
  • Fletcher Crane Architects
  • Marek Wojciechowski Architects
  • McGonigle McGrath
  • McLean Quinlan
  • Selencky///Parsons

Architectural Leader of the Year

  • Jude Barber, Collective Architecture
  • Jo-Anne Cowen, Jo Cowen Architects
  • Simone de Gale, Simone de Gale Architects
  • Christopher Lee, Populous
  • Kirsten Lees, Grimshaw
  • Sally Lewis, Stitch
  • Julia Park, Levitt Bernstein
  • Shevaughn Rieck, Farrells

Education Architect of the Year (Nursery – 6th form)

  • Architype
  • Child Graddon Lewis
  • Cottrell & Vermeulen
  • HKS
  • Levitt Bernstein
  • NVB Architects
  • Penoyre & Prasad
  • Scott Brownrigg

Higher Education Architect of the Year

  • Atkins
  • BDP
  • Bond Bryan
  • Cottrell & Vermeulen
  • Faulkner Browns
  • Feilden Clegg Bradley Studios
  • Grimshaw
  • Penoyre & Prasad

Infrastructure Architect of the Year

  • Arup Architecture
  • Landolt + Brown
  • Useful Studio

Interior Architect of the Year

  • BDP
  • David Kohn Architects
  • Gensler
  • Gregory Phillips Architects
  • ID:SR Sheppard Robson
  • Proctor & Shaw
  • SODA Studio
  • TP Bennett

Sustainability Architect of the Year, sponsored by Kingspan

  • Architype
  • Bennetts Associates
  • HTA

Small Project Architect of the Year

  • Bradley Van Der Straeten
  • Fletcher Crane Architects
  • Gibson Thornley Architects
  • Mizzi Studio
  • Pad Studio
  • William Green Architects

Office Architect of the Year

  • AHR
  • Bennetts Associates
  • Buckley Gray Yeoman
  • Fletcher Priest Architects
  • Gibson Thornley
  • Moxon Architects
  • Sheppard Robson
  • TateHindle

Public Building Architect of the Year

  • Bell Phillips
  • Bennetts Associates
  • Chris Dyson
  • Dow Jones
  • Glenn Howells
  • Haverstock
  • Hoskins Architects
  • Pilbrow & Partners

Public Realm Architect of the Year

  • ACME
  • Atkins
  • BDP
  • Churchman Thornhill Finch
  • HTA
  • NEX
  • PRP
  • We Made That

Best Architect Employer of the Year, sponsored by Haines Watts

  • Assael Architecture
  • Atkins
  • HKS
  • HLM
  • Jestico + Whiles
  • Matt Architecture
  • MSMR Architects
  • TP Bennett

Social impact award

  • Atkins
  • HTA Design
  • JTP
  • Mikhail Riches
  • Pollard Thomas Edwards
  • RCKa
  • Squire & Partners
  • Turner Works

Architectural Client of the Year, sponsored by Aluprof

  • Hartlepool Borough Council
  • London Borough of Sutton
  • Maggie’s Centres